Velika planina je kraj, kjer se srečata naravna in kulturna dediščina ter tradicija pašništva. Še preden planina ponovno zaživi s prihodom pastirjev in živine, se pašniki odenejo v vijolične žafrane in je pomladna kulisa Velike planine dih jemajoča. Mala planina je že odeta v vijolične barve žafrana in vabi na potep med pastirske stanove. Na Veliki planini žafrani že kukajo, a razcvet se pričakuje v prihodnjih 7 dneh in traja okoli 10 – 14 dni.

Da bodo v čudovitih pogledih na pašnike žafrana uživali vsi obiskovalci vas prosimo, da se hodite po cvetočih pašnikih in žafrane opazujete le s poti. Na planini velja, da hodimo le po utrjenih poteh. Vabljeni, da čudovite utrinke ujamete na fotografije in nas označite na družbenih omrežjih, veseli pa bomo tudi, če nam kakšno fotografijo pošljete na info@velikaplanina.si.

Nihalka in sedežnica obratujeta vsak dan – vozni red si lahko ogledate tukaj.

Spodnje fotografije preteklega prazničnega vikenda z Male planine nam je poslala ga. Mojca Klemen.

PASTIRSKO NASELJE

Pastirsko naselje velja za enega redkih ohranjenih naselij te velikosti v Evropi ter privablja številne obiskovalce vse dni v letu. Prepoznavno je  po svoji tipični arhitekturi, ki predstavlja nekakšen simbol Velike planine. Strehe koč so krite s značilnimi smrekovimi skodlami, ki segajo zelo nizko. V kamniškem koncu pastirsko kočo poimenujejo pastirska bajta ali pastirski stan, smrekovi skodli pa po domače pravijo »šinkel«. Vsekakor pa naselje posebej zaživi v mesecu juniju, ko koče zapolnijo pastirji, ki s svojo živino ostanejo na paši vse do meseca septembra. Z veseljem vas povabijo na pokušino domačih mlečnih dobrot ali na pravo pastirsko malico – kislo mleko in žgance.

UČNA POT PO STOPINJAH PASTIRJEV

Da dodobra spoznate Veliko planino, zgodovino, kulturo, floro in favno obiščite učno pot Po stopinjah pastirjev. Poučna in zanimiva učna pot, ki vas popelje po Veliki planini, ima več vstopnih točk. Ena izmed vstopnih tabel z zemljevidom in točkami na učni poti se nahaja na spodnji postaji nihalke. Na poti, za obhod katere boste potrebovali okoli dve uri hoje, boste izvedeli marsikatero zanimivost o življenju na Veliki planini, o šegah in navadah, arhitekturi, o življenju pastirjev ter o naravnih znamenitostih, ki jih ponuja Velika planina.

POSEBNO DOŽIVETJE – NA VELIKO PLANINO Z NIHALKO IN SEDEŽNICO

Dostop na Veliko planino je mogoč peš po številnih peš poteh ali z nihalko, ki potnike na planino pripelje v le 5 minutah, sprejme pa 32 potnikov. Za trajnostni razvoj turizma na Veliki planini, je nihalka pomemben del zgodbe, saj kot varčen in najbolj ekološki način prevoza omogoča hiter ter varen dostop na planino. Nihalka na Veliko planino je ena izmed treh nihalk v Sloveniji. Letno na planino prepelje okoli 75.000 potnikov. V pet minut trajajoči vožnji lahko uživate v razgledih na Kamniško Bistrico in Kamniško-Savinjske Alpe.